Turnusy Rehabilitacyjne KRUS – Rolników – Rolników Emerytów – Dzieci
- Przyjazd do Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS powinien nastąpić w dniu oznaczonym na skierowaniu.
- Skierowanie ważne jest od. godz. 7.00 rano pierwszego dnia do godz. 22.00 ostatniego dnia pobytu.
- Dojazd do Centrum: połączenie autobusowe lub kolejowe do Kalisza, gdzie przed dworcem PKP o godz. 10.00; 11.00; 12.00; 13.00; 14.00; 15.00; 16.00; 17.00; 18.00 i 19.00 będzie czekał samochód służbowy z Centrum marki Volkswagen o nr rej. PPL VW87.
- W przypadku rezygnacji z wyjazdu, należy co najmniej na 10 dni przed oznaczoną datą rozpoczęcia turnusu, zwrócić skierowanie do własnego Oddziału Regionalnego KRUS.
- Wyjeżdżając do Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS należy zabrać skierowanie, dowód osobisty, wniosek o skierowanie na rehabilitację leczniczą (dotyczy wniosku wystawionego przez lekarza leczącego) oraz posiadaną dokumentację z leczenia (np. karta informacyjna z leczenia szpitalnego, wyniki badań dodatkowych i konsultacji specjalistycznych oraz zdjęcia rentgenowskie itp.).
- Po przyjeździe Pacjent zostanie zapoznany ze szczegółowym regulaminem obowiązującym w Centrum.
- Prosimy o zabranie ze sobą kostiumu kąpielowego, gumowych klapek oraz dresu do ćwiczeń gimnastycznych.
- Skierowanie ważne jest wyłącznie na turnus wskazany na odwrocie skierowania, bez prawa odstąpienia innej osobie. Nie upoważnia do zabrania dziecka lub innej osoby.
- Zwrot kosztów podróży w jedną stronę, za dojazd do placówki rehabilitacyjnej najtańszym, dostępem środkiem transportu zbiorowego nastąpi na podstawie pisemnego wniosku zawierającego oświadczenie o posiadaniu lub nie posiadaniu uprawnień do ulgowych przejazdów transportem zbiorowym, bez względu na tytuł uprawnień. Prosimy o zachowanie biletów lub rachunków do rozliczenia. /Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 lipca 2013./ Wypłata środków następuje najpóźniej w przeddzień wyjazdu.
- Pacjent ponosi odpowiedzialność materialną i prawną za wyrządzone przez siebie szkody w urządzeniach i wyposażeniu Centrum.
- Pacjent zostaje zapoznany z obowiązkiem poniesienia opłat za ewentualne tzw. pustostany, podczas wstępnego badania co potwierdza własnoręcznym podpisem na oświadczeniu. Nie wyrażenie zgody jest równoznaczne z nieprzyjęciem Regulaminu Organizacyjnego Centrum w całości i odmową pacjenta przyjęcia do Centrum , za co również ponosi odpowiedzialność materialną w wysokości pełnej stawki za każdy niewykorzystany dzień turnusu.
- Pacjent przebywający na podstawie skierowania KRUS może czasowo wyjechać z Centrum wyłącznie za zgodą Dyrektora lub lekarza Centrum.
- Pacjent ponosi koszty ewentualnej rezygnacji z leczenia w trakcie turnusu rehabilitacyjnego w wysokości pełnej odpłatności realizowanej przez Centralę KRUS w ramach umowy z Centrum.
- Ewentualną zgodę na późniejszy przyjazd lub wyjazd pacjenta z leczenia z przyczyn losowych wydaje Dyrektor, który dodatkowo podejmuje decyzję o pobieraniu opłaty, o której mowa powyżej.

Uwaga !!!
Szanowni Pacjenci KRUS,
Informujemy, że obecnie nie realizujemy zabiegów takich jak: kąpiel kwasowowęglowa, kąpiel perełkowa, masaż podwodny automatyczny, natrysk płaszczowy, bicze wodne oraz polewania. Przepraszamy za wszelkie niedogodności.
Jednocześnie przypominamy, że zabieg w kriokomorze ogólnoustrojowej oraz zabieg fali uderzeniowej jest dostępny wyłącznie odpłatnie według cennika.
Rehabilitacja Rolników – Turnus
Wniosek o rehabilitację leczniczą może wystawić:
- lekarz prowadzący leczenie ( tj. lekarz ubezpieczenia zdrowotnego) według załącznika do Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 lipca 2013r. w spawie warunków i trybu kierowania przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na rehabilitację leczniczą i udzielania zamówień na świadczenia i usługi rehabilitacyjne. Wypełniony wniosek, który ważność zachowuje 6 miesięcy, rolnik składa (osobiście lub wysyła pocztą) we właściwym oddziale regionalnym lub placówce terenowej Kasy,
- uprawnieni lekarze rzeczoznawcy i komisje lekarskie KRUS na podstawie orzeczenia dotyczącego wskazań do rehabilitacji leczniczej w związku z prowadzonym postępowaniem o ustalenie prawa do renty rolniczej czy przedłużenie zasiłku chorobowego.
Przebieg realizacji świadczeń zdrowotnych:
- Świadczenia zdrowotne udzielane w warunkach stacjonarnych przeznaczone są dla pacjentów, którzy ze względu na kontynuację leczenia wymagają stosowania kompleksowych czynności rehabilitacyjnych oraz całodobowego nadzoru medycznego.
- Pacjent zgłasza się do recepcji gdzie zostaje zameldowany, otrzymuje przydział pokoju oraz wstępne informacje o wizycie w gabinecie pielęgniarskim i topografii Centrum.
- Wizyta w gabinecie pielęgniarskim i lekarskim w dniu przyjazdu pacjenta, jeżeli przyjazd następuje w godzinach wieczornych badanie wstępne odbywa się następnego dnia rano.
- Wymagana dokumentacja pacjenta.
- Po wizycie w gabinecie pielęgniarskim i badaniu wstępnym lekarskim, powstaje indywidualny plan opieki, który obejmuje: zabiegi rehabilitacyjne, farmakoterapię, diagnostykę (pomiar ciśnienia, ekg, pomiar poziomu cukru we krwi), konsultacje specjalistyczne, zalecaną dietę).
- Pacjent przed przystąpieniem do zabiegów, otrzymuje szczegółowe informacje dotyczące przebiegu leczenia, zwykle w drugim dniu pobytu.
- Pacjent objęty jest całodobową opieką medyczną.
- Badania i zabiegi niezbędne do realizacji indywidualnego programu leczenia i rehabilitacji, których Centrum nie realizuje we własnym zakresie, zakupuje w innych podmiotach wykonujących działalność leczniczą.
- Konsultacje specjalistyczne przeprowadzane są na zlecenie lekarza prowadzącego.
- W połowie procesu leczenia, lekarz prowadzący przeprowadza badania kontrolne, które ma na celu monitorowanie przebiegu procesu rehabilitacji i wprowadzenie ewentualnych zmian w indywidualnym planie leczenia.
- W trakcie pobytu pacjent korzysta z porady psychologa na zlecenie lekarza lub na własne życzenie. Badanie, porada i terapia komplementuje proces rehabilitacji.
- Pacjent objęty jest programem promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej (pogadanki, rozmowy indywidualne).
- Proces rehabilitacji zostaje zakończony wypisowym badaniem lekarskim i oceną efektu terapeutycznego całego procesu odbytej rehabilitacji.
- Lekarz dokonuje wypisu z zaleceniami dotyczącymi kontynuacji leczenia po opuszczeniu Centrum.
- Przed opuszczeniem Centrum pacjent otrzymuje wypis (kartę informacyjną) i zostaje zameldowany w recepcji.
Rehabilitacja Rolników Emerytów – Turnus
Uczestnictwo w turnusie rehabilitacyjnym dla rolników emerytów przynosi wiele korzyści dla zdrowia i samopoczucia uczestników. Turnus rehabilitacyjny dla rolników emerytów:
- pomaga w leczeniu lub łagodzeniu różnych schorzeń, problemów z układem ruchu czy innych dolegliwości zdrowotnych wynikających z wieloletniej aktywności fizycznej w rolnictwie,
- poprawia stan zdrowia, kondycję fizyczną i sprawność ruchową pacjentów,
- podnosi jakość życia, samopoczucie i poczucie własnej wartości,
- zapewnia możliwość odpoczynku, relaksu i odreagowania od codziennych problemów i stresów,
- umożliwia nawiązanie nowych znajomości i kontaktów społecznych z innymi uczestnikami turnusu.
Turnus rehabilitacyjny dla rolników emerytów jest więc doskonałą okazją do poprawy zdrowia i jakości życia, a także do spędzenia miłego i aktywnego czasu w ośrodku rehabilitacyjnym.
W ramach turnusu rehabilitacyjnego rolnicy emeryci otrzymują :
- wizytę lekarską i pielęgniarską,
- indywidualny plan zabiegów rehabilitacyjnych dostosowany do potrzeb i możliwości pacjentów,
- codziennie 3 zabiegi rehabilitacyjne z zakresu fizykoterapii, kinezyterapii, masażu i innych,
- pełne wyżywienie (śniadanie, obiad, kolacja) z możliwością wyboru diety,
- zakwaterowanie w pokoju z łazienką, TV i darmowym dostępem do Internetu.
Rehabilitacja Dzieci – Turnus
Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Jedlcu oferuje 21 -dniowe turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników w okresie wakacji letnich. To doskonała okazja, aby zapewnić swojemu dziecku profesjonalną opiekę medyczną i rehabilitacyjną, a także możliwość zabawy i wypoczynku w pięknym otoczeniu przyrody.
Turnusy rehabilitacyjne są przeznaczone dla dzieci urodzonych pomiędzy 2008-2016 r.
Centrum zapewnia dzieciom:
- całodzienne wyżywienie (śniadanie, obiad, kolacja) z uwzględnieniem indywidualnych preferencji i alergii
- całodobową opiekę medyczną
- indywidualny program rehabilitacyjny, dostosowany do potrzeb i możliwości dziecka
- bogaty program zajęć (edukacyjne, sportowe i rekreacyjne), który rozwija umiejętności i zainteresowania dzieci, a także wspomaga ich integrację społeczną
- wycieczki, gry, zabawy i konkursy, które zapewniają dzieciom radość i urozmaicenie dnia
- zakwaterowanie w pokoju z łazienką, TV i bezpłatnym dostępem do Internetu
- opiekę nad dziećmi wykwalifikowanej kadry pedagogicznej, która dba o ich bezpieczeństwo, komfort i dobre samopoczucie
- bezpłatny transport z miejsca zamieszkania do ośrodka i z powrotem.
Turnusy rehabilitacyjne mają na celu poprawę stanu zdrowia i funkcjonowania dzieci, które potrzebują rehabilitacji. Dzięki turnusom, dzieci mogą:
- skorzystać z profesjonalnej opieki medycznej i rehabilitacyjnej
- poprawić swoje umiejętności komunikacyjne i społeczne
- nawiązać nowe znajomości i przyjaźnie
- spędzić miło czas w atrakcyjnym otoczeniu oraz odkryć piękno polskiej przyrody
- odpocząć od codziennych obowiązków i problemów
- zwiększyć swoją samoocenę i poczucie własnej wartości.
Praktyczne wskazówki
- Pacjent przebywający na podstawie skierowania KRUS jest zobowiązany do wykorzystania w pełnym wymiarze 21 dniowym wymiarze leczenia, terminu pobytu, zgodnie z wyrażoną zgodą pacjenta na odbycie turnusu w danym terminie. Leczenie ma charakter stacjonarny i jego przerwanie jest możliwe jedynie z powodu przeciwwskazań medycznych w trakcie trwania turnusu.
- Pacjent ponosi koszty nieobecności na turnusie powstałej w wyniku: późniejszego przyjazdu na turnus niż w dniu wskazanym w skierowaniu z przyczyn losowych, osobistych, na którego zgodę wyraża Dyrektor lub lekarz Centrum; wypisu dyscyplinarnego lub innej nieobecności w trakcie trwania turnusu.
- Wysokość opłaty za powstały pustostan, o którym mowa to cena osobodnia rozliczanego z KRUS w ramach skierowania. Centrum nie potrąca opłat od pacjentów za powstałe pustostany jedynie w wyniku nieprawidłowego skierowania lub przeciwskazań medycznych zaistniałych w trakcie trwania turnusu.
- Poprzez pojęcie ,,nieprawidłowe skierowanie” należy rozumieć wszelkie stany chorobowe uniemożliwiające rozpoczęcie rehabilitacji stwierdzone przez lekarza Centrum po przyjeździe pacjenta na turnus. Fakt stwierdzenia przeciwskazań do rehabilitacji powinien być bezwzględnie odnotowany w dokumentacji medycznej pacjenta i potwierdzony przez lekarza.
- Centrum pobiera opłatę od pacjentów wypisanych dyscyplinarnie oraz w przypadku samowolnego opuszczenia Centrum w wysokości pełnej stawki odpłatności jak za osobodzień w działalności rehabilitacyjnej.
- W przypadku dzieci przebywających na leczeniu rehabilitacyjnym w Centrum, na podstawie skierowania KRUS, wcześniejsze wyjazdy możliwe są jedynie w przypadku przeciwskazań medycznych zaistniałych w trakcie turnusu lub konieczności przedterminowego zakończenia leczenia z powodu wystąpienia problemów związanych z adaptacją dziecka na turnusie. Za wszelkie inne tzw. pustostany, wypadające w trakcie turnusu opłatę ponoszą rodzice dziecka lub jego opiekunowie prawni w wysokości pełnej stawki odpłatności rozliczanej z KRUS za każdy osobodzień.
- Pacjent zostaje zapoznany z obowiązkiem poniesienia opłat za ewentualne tzw. pustostany, podczas wstępnego badania co potwierdza własnoręcznym podpisem na oświadczeniu, którego wzór stanowi załącznik Nr 2 do Regulaminu Organizacyjnego CRR KRUS w Jedlcu. Nie wyrażenie zgody jest równoznaczne z nieprzyjęciem Regulaminu Organizacyjnego Centrum w całości i odmową pacjenta przyjęcia do Centrum , za co również ponosi odpowiedzialność materialną w wysokości pełnej stawki za każdy niewykorzystany dzień turnusu.
- Pacjent przebywający na podstawie skierowania KRUS może czasowo wyjechać z Centrum wyłącznie za zgodą Dyrektora lub lekarza Centrum.
- Pacjent ponosi koszty ewentualnej rezygnacji z leczenia w trakcie turnusu rehabilitacyjnego w wysokości pełnej odpłatności realizowanej przez Centralę KRUS w ramach umowy z Centrum.
- Ewentualną zgodę na późniejszy przyjazd lub wyjazd pacjenta z leczenia z przyczyn losowych wydaje Dyrektor, który dodatkowo podejmuje decyzję o pobieraniu opłaty, o której mowa powyżej.